آیا سیزده به در روز نحسی است؟

آیا سیزده به در روز نحسی است؟

درباره فلسفه و تاریخچه سیزده به در اعتقادات متضادی وجود دارد که برخی مبنی بر خوش یمنی و برخی دیگر حاکی از نحسی این روز است. در اصل سیزده به در روز سیزدهم ماه فروردین است و از جشن های عید نوروز به حساب می آید. اما به طور کلی، در میان جشن های ایرانی کمی مبهم می باشد چراکه مبنا و اساسِ دیگر جشن های موجود در فرهنگ ایرانی را ندارد. همچنین در کتاب های تاریخی اشاره مستقیمی به وجود چنین مراسمی نشده و تنها در منابع کهن اشاره هایی به روز سیزدهم فروردین شده است.


برچسب ها: تعطیلات , طبیعت گردی , سیزده به در , نحسی ,
[ بازدید : 134 ] [ نظر شما : 1 2 3 4 5 6 ]
ادامه مطلب
[ سه شنبه 15 فروردين 1396 ] [ 10:21 ] [ touristgah ] [ ]

سنت های جالب و کهن عید نوروز از کجا آمده اند؟

سنت های جالب و کهن عید نوروز از کجا آمده اند؟

جشن نوروز یکی از قدیمی ترین و باشکوه ترین جشن هایست که همچنان در بین مردم ایران از اهمیت بالایی بر خوردار است. پیشینه نوروز به پیش از شکل گیری ایران و قبل از دوره مادها و هخامنشیان بر می گردد. از سه هزار سال پیش از میلاد در آسیای میانه و آسیای غربی دو جشن رواج داشته است، عید رستاخیز که در ابتدای فصل بهار بود و عید آفرینش که در ابتدای فصل پاییز جشن گرفته می شد. پس از گذشت سالها این دو عید با هم تلفیق شدند و درنهایت به نوروز تغییر نام داند و در روز اول فصل بهار جشن گرفته می شوند که همچنان پابرجاست و یکی از سنت های اصیل ایرانیان به حساب می آید. واژه نوروز همانطور که از نامش پیداست به معنی روز نو می باشد و به گفته ابوریحان بیرونی که نوشته هایش در زمینه نوروز از غنی ترین و معتبرترین آثار مکتوب است، «نوروز نخستین روز است از فروردین ماه و از این جهت روزِ نو نام کردند که پیشانی سال نوست.»


برچسب ها: سنت , عید , نوروز , جشن ,
[ بازدید : 137 ] [ نظر شما : 1 2 3 4 5 6 ]
ادامه مطلب
[ شنبه 5 فروردين 1396 ] [ 11:37 ] [ touristgah ] [ ]

سنت های جالب و کهن چهارشنبه سوری

درارتباط با ریشه و برپا کردن مراسمی به نام چهارشنبه سوری و وجود آن در منابع کهن سندی یافت نشده است. چراکه چهارشنبه نام یکی از روزهای هفته و سوری به معنای جشن و رنگ سرخ می باشد. از آنجاییکه قبل از ورود اعراب به ایران زمین هر سال دوازده ماه و هر ماه سی روز با نامی مجزا داشت پس چهارشنبه ای در کارنبوده است. همچنین پریدن از روی آتش نیز از آداب و سنن زرتشتیان نیست چراکه آنان آتش را مقدس می دانند و جهیدن از روی آن، بی احترامی به آتش می باشد. ولی با این تفاصیل، در زمان های دور در ایران باستان در پایان هر ماه مراسمی به نام سوری برگذار می شد که مردم در آن به جشن و پایکوبی می پرداخته اند. به روایتی دیگر ایرانیان در پنج روز آخر هر سال با روشن کردن آتش بر بام خانه های خود جشن می گرفتند و باور داشتند که در این پنج روز ارواح درگذشتگان به زمین می آیند و همراه با خانواده هایشان برای آنان دوستی، پاکی و برکت طلب خواهند کرد و با این کار به پیشواز سال جدید می رفتند.


برچسب ها: چهارشنبه سوری , سنت های جالب , نوروز , سنت های کهن ,
[ بازدید : 191 ] [ نظر شما : 1 2 3 4 5 6 ]
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395 ] [ 17:42 ] [ touristgah ] [ ]